آوای مددکار


+ روشهای روانشناختی جهت مقابله با استرس

زندگی هر فردی پر از مسائل و مشکلاتی است که هر روز با آن روبرو می شود. برخی از این مسائل و مشکلات کوچک و پیش و پا افتاده هستند و تلاش چندانی را برای سازگاری از انسان طلب نمی کنند. ولی برخی از مسائل نیز وجود دارند که فرد را به تلاش و کوشش زیادی جهت سازگاری مجدد فرا می خوانند. پس استرس به رویداد یا شرایطی گفته می شود که تغییرهای کم یا گسترده ای را در وضعیت عادی بدن بوجود آورده و سازگاری وی را بر هم می زند، طوری که بدن وادار می شود خود را با شرایط جدید و متفاوتی وفق دهد. عکس العمل استرس، در شرایطی شدیدتر است که انسان تمایل، انتظار یا امکان تطابق با وضعیت جدید را نداشته باشد.استرس به طور لزوم و همیشه به معنی و مفهوم فشار روانی و عوامل ناراحت کننده و آزاردهنده نیست، بلکه ترقی ناگهانی اجتماعی، ثروتمند شدن سریع، ازدواج، موفقیت در کنکور و ... همه استرس هستند،  چرا که فرد را وادار می سازند تا با شرایط جدید سازگار شود.بشر برای مقابله با استرس، روشهای متعددی ابداع کرده که برخی از مهمترین آنها عبارتند از:

1)  تنفس عمیق روش ساده ای برای فرونشاندن استرس است و مزایای بسیاری دارد که از آن جمله می توان به اکسیژن رسانی به خون اشاره کرد که این امر به نوبه خود باعث بیدار کردن مغز، شل کردن عضلات و آرام کردن فعالیتهای ذهنی می گردد. تنفس عمیق از این جهت مفید است که می توان آن را همه جا و همه وقت انجام داد و اثربخشی آن نیز سریع و فوری است.

2)  مدیتیشن (مراقبه): طبق نتیجه تحقیق های 30 ساله پروفسور "بنسن" استاد دانشگاه "هاروارد"، مدی تیشن، نوعی عکس العمل ریلکس شدن می باشد که بر پایه تنفس عمیق استوار است ولی یک گام از آن جلوتر می رود و در آن، فرد با چشمان بسته در وضعیت چهار زانو می نشیند و یک واژه را به نام "ذکر" یا "مانترا" در ذهن خود تکرار می کند. هنگامی که شما مشغول مدی تیشن هستید، مغزتان از نظر عملکرد، وارد محدوده ای می شود که مشابه خواب است ولی مزایای افزوده ای به همراه دارد که در حالتهای دیگر نمی توانید به آن دست یابید، مانند آزاد کردن هورمون های خاصی که باعث ارتقاء سلامتی می گردند.

3)  تصویر سازی ذهنی: یادگیری تصویرسازی ذهنی، به زمان بیشتری نیاز دارد اما روشی عالی برای مدتی رها شدن از استرس و آرامش بخشیدن به بدن است. پخش کردن صداهای طبیعت مانند صدای آب، صدای پرندگان و ... به صورت ملایم به هنگام تمرین، به غوطه وری بیشتر شما در این تجربه کمک می کند.

4) تجسم:یک گام فراتر از تصویرسازی ذهنی است. شما می توانید بر پایه تصویرسازی ذهنی، خود را در شرایط دست یابی به هدفهایی نظیر سالمتر و با آرامش بیشتر بودن، موفقیت در کار، رفع مشکلات به شیوه هایی بهتر و ... نیز تجسم کنید. نکته قابل توجه، این است که تجسم خود در حال انجام موفق وظایفی که بر عهده دارید، در واقع مشابه یک تجربه فیزیکی عمل می کند و بنابراین شما از طریق تجسم، می توانید عملکرد واقعی خود را نیز بهبود بخشید.

5)  هیپنوتیزم و خودهیپنوتیزم برخی از جنبه های تصویرسازی ذهنی و تجسم را به خدمت می گیرد و این مزیت بیشتر را دارد که شما را قادر می سازد به طور غیر مستقیم با ذهن ناخودآگاه خود ارتباط برقرار کنید و بتوانید توانایی های خود را افزایش دهید، عادت های بد خود را آسانتر رها کنید، درد کمتری احساس کنید، عادتهای سالمتر را به نحو مؤثرتری در خود بوجود آورید و حتی پاسخ پرسش هایی را بیابید که به هنگام بیداری ذهن، آشکار و روشن نیستند!

ورزش،یوگا،موسیقی،تقویت شبکه های حمایت اجتماعی،تغذیه صحیح و مهمتر از همه ذکر و یاد خدا و توکل بر او از عوامل موثر دیگر در مقابله با استرس می باشند که به دلیل حجم زیاد مطالب از توضیح آنها صرف نظر می گردد.

 

نویسنده : هوشمند ; ساعت ۱٢:٠٩ ‎ب.ظ ; ۱۳٩٠/۳/۳٠
تگ ها:
comment نظرات () لینک